Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akademika na místo „burana“

26. 02. 2017 17:41:37
Rozhovor s redaktorem Oldřichem Szabanem pro „Parlamentní listy“. Na otázky odpovída Jan Berwid-Buquoy.

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat.
Všeobecně se očekává, že kandidovat bude. A zdá se, že je i favoritem této
volby. Co by jeho další případné vítězství pro Českou republiku znamenalo?

Vítězství Miloše Zemana v příštích volbách by pro českou republiku znamenalo porážku rozumné, kulturní a slušné části českého národa. Lidé s charakterovými vlastnosti Miloše Zemana nepatří na vrchol státu, neboť nezvládají své morální povinnosti a rozdělují společnost hlubokou propastí.

V čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti škodí a je něco čím ji
prospívá?

Pane redaktore, že by Zeman něco dělal, coby společnosti prospívalo, mi není doposud známo. Ať učinil do této chvíle cokoli, vždy to něčím více, či méně škodilo. Tato pestrá paleta foux pas se táhne přes nevhodné vulgární výrazy, nehodící se do školních lavic, přes soustavné spílání a urážky novinářů až nehorázné výmysly v jeho projevech na které jsem já a moji kolegové již několikrát upozornili.

Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí, nebo se o nich mluví: Michal
Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho
z nich se má Zeman obávat? Respektive komu mají dát lidé, kteří si už Zemana
na Hradě nepřejí, dát svůj hlas?

Pane redaktore, zapoměl jste na mne. O mé kandidatuře se již opakovaně psalo. V jakési neoficiální statistice ze 120 možných kandidátů na prezidenta jsem dokonce skončil myslím asi na 47 místě spolu Tomášem Töpferem a Janou Bobošíkovou. Takže ze mne Zeman strach mít nemusí. Ačkoli, dovolte mi, abych citoval admirála Nelsona z bitvy u Trafalgaru: „Když Bůh chce, střílejí i košťata!“

V příštích volbách je nejdůležitější, aby nezvítězil Zeman, ať již je jeho protikandidátem kdokoli. Dva opravdu vynikající osobnosti jsou Jiří Drahoš a Michal Horáček. Horáček je vynikající a Drahoš je ještě lepší. Myslím si, že s akademikem Drahošem by byl český národ bohatě obsloužen, jak uvnitř republiky, tak v zahraničí. Zde nehrozí absolutně žádné morální nebezpečí. Příkladnou morální linii naších prezidentů bych viděl takto: Masaryk – Havel – Drahoš.


Očekáváte opět vyhrocenou prezidentskou kampaň jako minule? Zdá se, že
rozdělila společnost a toto rozdělení přetrvalo až dodneška....


Toto rozdělení nejenže přetrvalo až do dneška, nýbrž se i navíc značně prohloubilo. Nadcházející prezidentská kampaň by mohla být ještě vyhrocenější než minule, ale to je pouze doprovodný účinek boje o moc. My bezpodmínečně potřebujeme prezidenta vizionáře, kultivovanou osobnost, která bude ukazovat národu cestu a bude ho sjednocovat. To nelze od fabulujícího, arogantního alkoholika očekávat. Proto prohlašuji: Akademika na místo „burana“. Nejlepší předpoklady má k tomu akademik Drahoš.

V této souvislosti se zeptám, zda jste příznivcem přímé prezidentské
volby?


Příznivcem přímé prezidentské volby jsem a to bezpodmínečně. Je to jediný zpúsob jak zjistit kulturní úroveň národa a jeho morální vyspělost. Nechci být cynikem, ale národ, který si většinově zvolil prezidentem alkoholika, hulváta, řetězového kuřáka a rafinového lháře demonstruje zcela viditelně žalostnou kulturní a morální úroveň.

To, co zde bylo před zavedením přímé volby prezidenta, nebyly transparentní volby, nýbrž nestydaté čachry politických stran. Kdyby v době druhé volby Václava Klause již existovala přímá volba, zvítězil by Jan Švejnar. Měli bychom prezidentem zkušenou politickou a ekonomickou osobnost, člověka s vysokou morální etiketou a nikoli zloděje propisovacích tužek a později jeho nástupce „burana“. Problémy o kterých hovoříme nyní v tomto rozhovoru, by neexistovaly.

Uvedl jste, že kdyby Miloš Zeman ve svém nitru špetku svědomí, musel by
kvůli trapným skandálům dávno odstoupit. Jaký jeho průšvih považujete za
nejzávažnější?


Já považuji za nejzávažnější všechny jeho průšvihy. Kdyby měl ve svém nitru špetku svědomí a myslel to s národem úpřímě, už by nekandidoval. Zde nejde o to, zdali by vyhrál volby nebo ne. Jde o to, aby uvolnil cestu šlechetným hodnotám, které on sám nereprezentuje a ani reprezentovat nemůže. Rozdělený národ se musí vydat společnou cestou. Kdo má poslouchat ty jeho alkoholické fabulace? Vždyť doposud nic jiného neudělal, mimo neustálé obhajoby sebe sama..

Nejvíce by mě potěšil vynikající kulturně-morální volební souboj o prezidentské křeslo mezi Drahošem a Horáčkem. Určitě by to byla uchvatná pochoutka...

Miloš Zeman se raduje, že má dobré vztahy s prezidentem Ruska a Číny a
teď, navíc, i s prezidentem USA. Raduje se právem? Nebo je to jen iluze?

Miloš Zeman se raduje z něčeho, co sám nevytvořil. Iluze to sice není, ale na těchto vztazích pilně pracovali již jeho předchůdci. Dokonce jsem skálopevně přesvědčen o tom, že takové osobnosti jako Drahoš nebo Horáček by byly v zahraničí daleko více akceptovány než je on sám. Nezbývá mu tedy nic jiného než se chlubit cizím peřím...

Podpoří podle vás Zemana v případné prezidentské volbě ČSSD? Či mu půjde
na ruku Babiš? Nebo naopak proti němu postaví protikandidáty či podpoří
někoho jiného?

To záleží na morální vyspělosti vedení ČSSD a Babiše. Pakliže postavíte proti sobě Zemana, Drahoše a Horáčka a někdo se má rozhodnout, zvolit svého kandidáta a ten se rozhodne pro Zemana, měl by vylézt na nejbližší strom, urvat tam větev, seskočit dolů a rozloukat s ní na vesnické silnici ořechy. To přece není člověk patřící do našeho tisíciletí – jde v nejlepším případě o neandrtálce! Můžeme předmět pozorování zkoumat z které strany chceme, abych dospěli k objektivním názoru, vždy nám vychází jedna a tatáž rovnice: Aby se český národ mohl bez překážek vydat cestou transparentní civilizace, musí „burana“ vystřídat akademik.

Autor: Jan N.A. Berwid-Buquoy | neděle 26.2.2017 17:41 | karma článku: 27.19 | přečteno: 1591x

Další články blogera

Jan N.A. Berwid-Buquoy

Andrej Babiš se provinil úspěchem, proto musí být trestně stíhán!

Kdyby „Čapí hnízdo“ neexistovalo, musel by si ho Sobotka na Babiše vymyslet. Průměrní nikdy nebudou mezi sebou trpět geniální osobnost. Nadprůměrného je třeba vystrnadit. Upoutával by na sebe pozornost a stával by se autoritou.

17.9.2017 v 22:42 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Jan N.A. Berwid-Buquoy

Hrátky s čertem aneb Severní Korea

Tato poslední stalinistická enklává dělá vše pro to, aby byla vymazána z mapy světa. Bezduchost korejských komunistů dosahuje existenčního vrcholu, ale je nutné si přiznat, i my na tom neseme část viny. Propásli jsme včasný zásah.

9.9.2017 v 9:32 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 498 | Diskuse

Jan N.A. Berwid-Buquoy

Zformovaná společnost – Blahobyt pro každého!

O tomto světě bylo napsáno mnoho knih. Nejde o to o něm psát, nýbrž jde o to ho změnit. Společenský systém ve kterém dnes my a západní hemisféra žijeme, nazývám „kapitalismus s lidskou tváří“.

31.7.2017 v 9:45 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 293 | Diskuse

Jan N.A. Berwid-Buquoy

Bohuslav Sobotka aneb Od premiéra k politické nule

Před časem prohlásil prezident Zeman o Sobotkovi, že předseda vlády je „svině“. Nejsem příznivcem Zemanových vulgárních výroku, ale tady se trefila hlava státu opravdu do černého. Výstižněji to již nelze říci.

10.7.2017 v 12:07 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 2250 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 363 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 279 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 27.05 | Přečteno: 999 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 387 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1081 | Diskuse
Počet článků 228 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2471

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. President Českého Institutu Mezinárodního Setkání (ČIMS). Mezinárodně známý politolog. Publicista a překladatel. Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích. Člen předsednictva SDaP Armády ČR (International Relations a přeshraniční spolupráce), pobočka 41, Tábor.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.