Může KDU/ČSL nahradit rozpadávající se ODS?

24. 09. 2008 12:30:28
ODS žádnou konzervativní stranou není. K tomu jí schází nutná tradice, kterou nemá. Tato společenská instituce vznikla jako politická strana jednoho muže. Je jakýmsi konglomerátem latentních maloměšťáků a bývalých členů KSČ. Žádnou ideologickou platformou nedisponuje a provádí politiku ze dne na den. Jakákoli kritika zevnitř jí přivádí na okraj okamžitého zhroucení. Je organizací extrémně sekulární. Setkal jsem se tam s mnoha lidmi, kteří křesťanství považovali za naprostý anachronismus.

Po sametové revoluci se zdálo, že znovuobnovená KDU/ČSL by se mohla stát tím, čím se po druhé světové válce staly německá CDU a nebo rakouská ÖVP. Tedy masovou křesťansko-demokratickou základnou, vedoucí svůj národ cestou blahobytu ("československý hospodářský zázrak", který se nekonal). Československo totiž místo, aby svou formální federaci převedlo na skutečně fungující společenský státní systém ála Švýcarsko, kategoricky vyžadujíc od SSSR navrácení Zakarpatské Rusi, směřovalo mílovými kroky k rozpadu.

To je neuvěřitelné! V době, kdy náš západní soused Německo, svým znovusjednocením, nabyl opětné velikosti světové velmoci, naší neúnavnou snahou bylo malý stát učinit pokudmožno co nejrychleji ještě menším, tedy státečkem trpasličím. Opravdu se nám to bezvadně podařilo. Nejen, že jsme ani jediným slůvkem nevyžadovali Zakarpatskou Rus nazpět, ještě navíc jsme udělali vše pro to, aby se od nás Slováci bez jakéhokoliv plebiscitu, oddělili. Když jsem chtěl při mé poslední návštěvě Londýna v British Museum ukázat kanadským školákům na nástěné mapě, kde leží Česko, musel jsem si od průvodce vypůjčit silnou lupu.

Lví podíl na této "geniální" politice má samozřejmě Václav Klaus a jeho ODS.

ODS je stranou moderní sekularizace. Zde nemá křesťanská demokracie žádnou šanci. Tím nemůže být (na rozdíl od KDU/ČSL) tedy ani stranou konzervativní. Nedovedu si představit ani Klause ani Topolánka při nástupu do svých vládních funkcí, jak ukončují svou přísahu s dlaní na bibli, slovy: "...v tom mi pomáhej Bůh!", tak jak je to běžné v Anglii, Německu nebo Rakousku. Moderní "konzervativní" strana, která není vázána na křesťanskou demokracii, se dříve nebo později musí rozpadnout následkem svých vnitřních protikladů.

Maloměšťáctví není konzervatismus. Křesťanská-demokracie není a nemůže být maloměšťáctvím, neboť to odporuje Novému zákonu bible. Ovšem pro tento základní kámen konzervativní politiky není v ODS místa. Jediným možným logickým řešením je tedy rozklad a zánik.

Hlavním handycapem KDU/ČSL je neexistující masová křesťansko-demokratická základna na rozdíl od konzervativních stran naších sousedů v SRN, Rakousku a Polsku. Permanentní sekularizace táhnoucí se již od roku 1918 až do sametové revoluce 1989, namířená hlavně proti katolické církvi, zanechala v naší společnosti hlubokou doposud nezhojenou jizvu. Tak např. křesťanská politika v Polsku má tradičně hluboké kořeny. Sám bývalý šéf polských komunistů a marxistický reformátor Wladislaw Gomulka, kdysi prohlásil: "Nejdříve jsem katolíkem, potom Polákem a nakonec komunistou." Takovýto výrok by jste v řadách ODS sotva hledali a v KSČM už vůbec ne.

Křesťanská demokracie otevřela Němcům a Rakušanům brány politické stability a blahobytu (Jan Berwid-Buquoy: "Otec německého hospodářského zázraku - Ludwig Erhard" , nakladatelství Professional Publishing, II. vydání, Praha 2006). Nešlo to ze dne na den, ale podařilo se to, neboť základy blahobytu na kterých první spolkový ministr hospodářství SRN Ludwig Erhard stavěl, byly pevné a seriozní - tedy křesťansko-demokratické. Nebyl v nich pro politické divadelnictví, tunelizaci, chytračení a sekularizaci (typické doprovodní efekty politického snažení tzv. "konzervativní" ODS) ani ten nejmenší prostor.

Česká křesťanská demokracie doposud na svojí šanci od roku 1918 čeká. A ta by přijít mohla postupným zánikem ODS, pakliže by se jí podařilo na svoji stranu získávat skutečné konzervativní jádro českého společenského systému: "The Czech Way of Life". Předpokladem je tak jako v SRN, společná konsolidační semknutost všech křesťanských církví včetně církve židovské (základem naší civilizace je křesťansko-židovské náboženství) v jeden integrační celek.

Myslíte si, že takovýto "The Czech Way of Life" je nemožný? Dovolte mi prosím, mojí imaginaci zakončit jednou britskou legendou:

Před námořní bitvou u Trafalgaru se obrátil admirál Nelson na vice admirála Collingwooda: "Tak jak to vypadá Colingwoode?"

"Špatně Vaše Veličenstvo," odpověděl vice admirál, "Francouzi a Španělé mají dvojnásobnou palebnou převahu."

Nelson zakýval hlavou: "Tak já Vám Collingwoode něco řeknu. Když Bůh chce, tak střílejí i košťata!"

Admirál Nelson v námořní bitvě u Trafalgaru zvítězil.

Autor: Jan Berwid-Buquoy | středa 24.9.2008 12:30 | karma článku: 23.16 | přečteno: 2260x

Další články blogera

Jan Berwid-Buquoy

Veřejná omluva

Našinec nesnáší kritiku. Považuje jí za urážku, pomluvu, ponížení a nebo i dokonce za nenávist. Přitom kritika je "plícemi demokracie", bez ní by demokracie vůbec nemohla existovat. Myslím si, že se máme ještě mnoho co učit...

1.2.2019 v 18:57 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Čest i sláva umučeným a popraveným

V rámci „Berlínského fóra 2018“ navštívila delegace České atlantické komise (ČAKO) berlínský památník Gedenkstätte Plötzensee v bývalém francouzském okupačním sektoru Západního Berlína. Česká návštěvnost je zde opravdu minimální.

17.12.2018 v 0:22 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Andrej Babiš aneb trest za úspěch

Lidská závist nezná hranic a zaslepuje i ty nejvzdělanější osobnosti naší planety. Andrej Babiš není ani prvním, ani posledním, kdo musí být postižen trestní normou úspěchu.

28.11.2018 v 20:35 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Provinění Andreje Babiše aneb Úspěch se neodpouští

Ta naše povaha česká má závrtné problémy s tím, vyslovit uznání a obdiv úspěšnému člověku. Na rozdíl, např od USA, je u nás úspěch obrovským proviněním.

17.11.2018 v 11:07 | Karma článku: 40.63 | Přečteno: 1954 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Kdo umí, umí!

A kdo neumí, čumí.............., a nebo kritizuje! Jak praví staré známé české pořekadlo- s mým koncovým dodatkem:-). Tedy tím kritizováním.

23.2.2019 v 21:11 | Karma článku: 7.76 | Přečteno: 279 | Diskuse

Petr Burian

Barbaři

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho národy“. Obřad v šamanském táboře u Angarska sledovalo asi pět stovek lidí.

23.2.2019 v 18:21 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 579 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Co proti té EU vlastně komouši mají?

Komunisté patří k nejhlasitějším a nejzatvrzelejším odpůrcům EU. Ta se přitom v současnosti ubírá směrem, který by jim nemusel být až tak proti srsti. A občas dokonce podniká kroky, kterým by mohli i nadšeně zatleskat.

23.2.2019 v 18:01 | Karma článku: 24.55 | Přečteno: 591 | Diskuse

Ladislav Cihlář

leninsko- bolševické viry stále v naší společnosti

Naší komunisté být ve vládě nechtějí, ale chovají se jako by v ní byli. Mají v sobě nezkrotnou touhu po moci, ovládat.

23.2.2019 v 15:00 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 541 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lze české zdravotnictví ještě vzkřísit?

Politici si udělali ze zdravotnictví kolbiště svých ideologií a potřeby zdravotní péče šly stranou. Válka politiků mezi svými ideologiemi byla důležitější než včasné řešení krizí. Co bylo zaseto, dnes sklízíme.

23.2.2019 v 11:12 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 604 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2519

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. President Českého Institutu Mezinárodního Setkání (ČIMS). Místopředseda České atlantické komise NATO a předseda Sekce osvěty a zpravodajství České atlantické komise (ČAKO).  Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích.

Najdete na iDNES.cz