Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo chytá v žitě aneb Babiš je hrdina! Sobotka se zbláznil!

6. 06. 2017 13:18:19
Pod vedením Bohuslava Sobotky spěje ČSSD k jistému zániku. Zdali v příštích parlamentních volbách překročí onu existenční hranici pěti procent, není v současné politické konstelaci zcela jisté.

Většina Sobotkových politických tahů připomíná amokové šílenství...

Když vypukla vládní krize, začátkem května 2017, prezident Miloš Zeman se netajil svým postojem: „Vládu by měl opustit Sobotka a nikoli Babiš“. Zde se hlava státu trefila tzv. „do černého“ a kdo by o tom pochyboval si nevidí ani na špičku nosu.

Když Babiš křeslo ministra financí opouštěl, vyslovil prezident na adresu primiéra slova, která si předseda vlády určitě zarámovat nenechá: "Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím." Hlava státu Babiše pochválila za rozpočtový přebytek, výběr daní a omezení daňových úniků. Poté zazněla zdrcující poznámka na adresu neúspěšného premiéra Sobotky: "Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní."

Zeman, který v letech 1998 – 2002 byl sám předsedou vlády, má bohaté zkušenosti a pakliže si Sobotka myslí, že ho opije rohlíkem a odvede na vařené nudli, tak se dopouští maximálního omylu. Prezident sice není žádnou „intelektuální bombou“, ale Sobotku „nachytá na švestkách“, kdykoli si vzpomene.

K rezignaci ministryně školství, Kateřiny Valachové, se nechal prezident, na adresu Sobotky, slyšet: „Výměnu ministrů pět měsíců před volbami, považuji za pitomost.

Nejen to.

Těch tzv. „pitomostí“ hromadí premiér daleko více. Někdy mi to připadá, že ať se rozhodne jak chce, vždycky se rozhodne sám proti sobě. Největší „pitomostí“, jenž může existovat, je v pozici předsedy vlády si postavit proti sobě prezidenta republiky. Na to musí mít jeden opravdu zvláštní „nadání“ a talent. To hned tak někdo nezvládne!

Vraťme se však k osobě ministra financí.

Měli jsme dva geniální ministry financí – Aloise Rašína (v úřadě 1918-19 a poté 1922-23. Zemřel následkem komunistického atentátu), tak jako Andreje Babiše (v úřadě 2014 – 2017). Ten zbytek byli jenom průměrní úředníci a nestojí ani za pouhou zmínku.

Toho prvního se zbavili komunisté vraždou.

Toho druhého se zbavili sociální demokraté politickými intrikami a křiváctvím.

To druhé se na první pohled zdá humánnější a dokonce „legitimní“, ale ve finále je výsledek stejný – příčinou je lidská „závist“, abych použil výroku i prezidenta republiky.

Pouze bych Zemana upřesnil: Příčinou je lidská závist zabalená do ideologické demagogie – a na to mají „levičáci“ doslova neohrozitelný monopol: Pozor na každého, kdo se stal úspěšným, kompetentním a schopným! Ten musí od „válu“ - Babiš, bratři Baťové, Ringhoffer, bratři Petschkové a desítky dalších....

Kam bychom to došli, kdyby stát řídili úspěšní lidé?

Ve vedení musí být zloději a tuneláři, podle hesla „prasata se střídají, koryto zůstává“. Ten, kdo neumí pořádně krást a nechce se dělit (např. David Rath), ten do vládních lavic nepatří !

Hrdinný výrok Andreje Babiše se mu stal osudným. „Vždyť vy jste zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vždyť já jsem byl váš volič, já jsem byl volič ODS. Takže, kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu dneska nestál....“ Zde se stal Babiš jakýmsi Jiráskovým hrdinou na bitevním poli politiky „Proti všem“.

ODS si tento „Žižkův husitský útok“ nevztahovala pouze na sebe, nýbrž do aféry byli zataženi všichni. Základní „vozovou hradbou“ se stal tento výrok: „...kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu dneska nestál...“ Babiš tím pádem udeřil na všechny politické strany. Slabost, nekompetence a neschopnost se proti němu spojily ze všech politických směrů a začaly na ministra financí hledat kompromitujicí materiál.

Nejdříve to vypadalo na nic, dokud se do čela selhávačů nepostavil Sobotka.

Ten začal vyhrožovat demisí, což prezident s upřímnou radostí přijal (Zeman: „Vládu by měl opustit Sobotka a nikoli Babiš“). Jakmile premiér zjistil, že prezident do něho vidí jako do „hubené kozy“, prudce obrátil a demisi stáhl. Z takovýmto prostoduchým trikem Sobotka na Zemana, „ostříleného starého kozáka“ a všemi mastmi mazaného politika nemůže dosáhnout.

Jakmile prezident začal uvažovat jako o možném premiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), Sobotka zpanikařil a obratem ruky zjistil, že mu jde o holou politickou existenci.

Tandem Bělobrádek-Babiš by byl pro prezidenta tím nejšťastnějším řešením a tak si dal Sobotka obrovskou práci a vydal neuvěřitelné množství energie, aby takovéto, doslova ideální řešení, všemi silami torpédoval.

Podařilo se mu to!

Za cenu, že ČSSD klesla na mizerných 10% a bez přehánění začíná dokonce bojovat o svojí vlasní holou existenci.

Andrej Babiš pokračoval v odvážných útocích i nadále: „Já bych byl strašně rád, kdybyste už přestali lhát, protože já nekradu, nelžu, nemám to zapotřebí a pro mne je skutečně absurdní, že vlastně symbol korupce, pan Kalousek, tady lže stále.“

Pan Kalousek sice lže stále, ale ti ostatní většinou a pouze někteří málokdy. Jednou větou: Ministr financí zase udeřil do všech politických stran. Následující citát tomu nasadil korunu : „Já bych byl strašně rád, kdybyste už přestali lhát, protože já nekradu, nelžu, nemám to zapotřebí...“.

Babišovi „Lipany“ lze připsat Sobotkovi a jeho sjednocujícímu, pochybnému talentu, poštvat celý parlament proti ministrovi financí, jehož „vinou byl pouhý fakt, řečeno slovy prezidenta republiky: „Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím...Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní.

Zeman je sice „buran“, ale zde prokázal mimořádnou státnickou moudrost a profil občanské odvahy v době, kdy ostatní intrikovali a nebo v nejlepším případě mlčeli, čekajíc jak to všechno dopadne...

Autor: Jan Berwid-Buquoy | úterý 6.6.2017 13:18 | karma článku: 39.69 | přečteno: 2415x

Další články blogera

Jan Berwid-Buquoy

Podvod zvaný „Velká říjnová revoluce“

Lež má krátké nohy, daleko neujde, ale polopravda, ta má zatraceně tuhý život. Jejím hnacím motorem je propaganda. Ta může mít ovšem mnoho tváří. Základem propagandistické polopravdy je povýšit výjimku na úroveň pravidla.

13.11.2017 v 10:39 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 716 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Kdo leze Babišovi na nervy a proč?

Závist je nebezpečnou, tak jako velice zákeřnou zbraní, méně úspěšných a nebo dokonce neúspěšných. Závist vyvolává převraty, revoluce a dokonce i války. Předpokladem pro vyvolávání závisti je úspěch a bohatství jiného jedince.

30.10.2017 v 12:04 | Karma článku: 36.04 | Přečteno: 2006 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Zemanův postoj aneb Komu patří Krym?

To, že prezident Zeman někdy zastává postoje poněkud nevšední, je všeobecně známo. Ovšem místo povrchního odsuzování je spíše důležitější se zamyslet nad tím, co říká a nikoli jak to říká.

16.10.2017 v 13:15 | Karma článku: 38.13 | Přečteno: 2206 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Válka se Severní Koreou aneb Totální zkáza

Současné napětí mezi USA a Severní Koreou přípomíná kubánsko-americkou raketovou krizi z roku 1962. Tehdá se svět potácel na pokraji 3. světové války. Dnes takový scénář nehrozí...

1.10.2017 v 16:12 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 531 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 536 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.44 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 264 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 985 | Diskuse
Počet článků 232 Celková karma 29.41 Průměrná čtenost 2486

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. President Českého Institutu Mezinárodního Setkání (ČIMS). Mezinárodně známý politolog. Publicista a překladatel. Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích. Člen předsednictva SDaP Armády ČR (International Relations a přeshraniční spolupráce), pobočka 41, Tábor.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.